26 MAJA

Z okazji Waszego Święta życzymy

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości,
spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
samych przyjemnych w życiu zdarzeń.

26 MAJA

Historia

Święto mam obchodzono już w Starożytnej Grecji i Rzymie, gdyż kult matek – opiekunek, bogiń i symboli płodności był tam silnie praktykowany. Dzień matki zwano Hilariami i również obchodzono w maju, z tym, że trwało 3 dni. W czasach nowożytnych zwyczaju nie kultywowano aż do XVI wieku, kiedy to powrócił w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono matczyną niedzielę. Z tej okazji odwiedzano dom rodzinny, aby obdarować mamę upominkiem i kwiatami. Dziewczęta obowiązkowo przygotowywały „matczyne ciasto”, które spożywano podczas wspólnego posiłku. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj pojawił się za sprawą Ann Marie Jarwis, która zorganizowała kampanię zakończoną ustanowieniem tego dnia przez amerykański kongres. Obchody wyznaczono na drugą niedzielę maja.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Matki w 1914 roku w Krakowie i już wtedy był to 26. maja. Święto Matki każdy spędza na swój sposób. Szkoły Podstawowe organizują z tej okazji spotkania, konkursy czy specjalne akademie dla mam uczniów. A już w domu… często jest to przygotowanie czegoś co mama lubi najbardziej. Przygotowanie czegoś własnoręcznie jest zawsze najbardziej cenne dla obdarowanej. Coraz powszechniejsze są też wspólne wyjazdy tego dnia. W ten sposób można odwdzięczyć się mamom za trud wychowania już w dorosłym życiu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza dla mam będzie nasza obecność i chwile spędzone na rozmowie. Radzimy tego dnia wyłączyć telefon komórkowy i spędzić trochę czasu razem. Dla skłóconych rodzin to dobra okazja do pojednania .

Dzień Matki na świecie

Z największą pompą obchodzi się Dzień Matki w Tajlandii. Przygotowania trwają kilka tygodni. Ma to związek z uczczeniem Królowej Sirikit. Domy dekorowane są kwiatami i światełkami, wywiesza się też flagi. W dzień święta odbywa się wielka procesja pod Pałac, gdzie tłum śpiewa pieśń „Matka Królestwa”. W tym dniu oddaje się też hołd własnym mamom ofiarując im kwiaty jaśminu. We Francji mamy otrzymują wina, czekoladki i oczywiście francuskie sery. Zamiast kwiatów – własnoręcznie przygotowane ciasto. W Kanadzie po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia to najważniejsze święto hucznie obchodzone przez mieszkańców. Ten dzień przeznaczony jest tylko dla mam i nie wystarczą telefoniczne życzenia. Prezenty, wspólne wyjście i kolacja to standardowy rytuał. W Meksyku rodzicielkom wręcza się bardzo kosztowne prezenty. Pieniądze na nie często trzeba zbierać dużo wcześniej.