Zasady rekrutacji do przedszkoli

Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli na rok szkolny 2023/2024 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn.zm.)

Zasady ogólne:

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli miejskich oraz Oddziału Przedszkolnego Nr 1 w Choczni będzie prowadzone z wykorzystaniem systemu informatycznego w terminach określonych w harmonogramie dostępnym w placówkach oświatowych, na stronie UM w Wadowicach oraz na stronie do rekrutacji elektronicznej, a do przedszkoli wiejskich i pozostałych oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w formie papierowej wg. harmonogramu jak do szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

Rodzice, którzy zapisują dziecko do przedszkola, logują się pod adresem:

Rekrutacja do Przedszkola Publicznego w Jaroszowicach, Przedszkola Publicznego w Kleczy Dolnej oraz do Oddziału Przedszkolnego Nr 2 w Choczni będzie przeprowadzona papierowo w w/w placówkach dotyczy także dzieci objętych obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym.

W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział:

• dzieci 3-4-5 letnie (odpowiednio ur. 2020, 2019 i 2018 r.) zamieszkałe w Gminie Wadowice.

• Postępowanie rekrutacyjne do grup ogólnodostępnych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola

• Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych
    w harmonogramie.

• Przydział dzieci do konkretnych oddziałów w przedszkolach nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego.

Kontynuacja edukacji przedszkolnej:

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w latach 2017-2020, które obecnie uczęszczają do przedszkoli składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko.

Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli:

• Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolu prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

• Rodzice/prawni opiekunowie układają listę wybranych przedszkoli według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej (maksymalnie 3).

• Przedszkole umieszczone na liście preferencji na pierwszej pozycji nazywana jest przedszkolem pierwszego wyboru.

• Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu:

• wypełnią w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka,

• drukują wypełniony wniosek, we wskazanym miejscu podpisują i składają go w przedszkolu pierwszego wyboru.

• Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie korzystają z komputera i Internetu:

• pobierają wniosek w dowolnym przedszkolu,

• wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w przedszkolu pierwszego wyboru.

• Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna w każdym przedszkolu wskazanym na liście preferencji.

• Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.

• Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
    do przyjęcia.

• Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane.

• Komisja rekrutacyjna:

• przyjmuje dziecko, do przedszkola, jeżeli zostało zakwalifikowane
      do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,

• podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.

• Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:

• wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola  w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,

• wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,

• na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

Rekrutacja dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego
ze względu na niepełnosprawność:

• Rekrutacja dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziału integracyjnego prowadzona jest tradycyjnie w formie papierowej.

Kryteria rekrutacji dzieci do przedszkoli publicznych w Gminie Wadowice

Obowiązują jednolite zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wadowice.

1. Zarejestrowane w systemie elektronicznym podania zostaną automatycznie uszeregowane zgodnie z jednolitymi kryteriami kwalifikacyjnymi.

2. Uwzględnione będą tylko kryteria wskazane przez rodziców.

Opis kryterium

Kryteria podstawowe – wynikające z Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.)

Wielodzietność rodziny kandydata ( dotyczy 3 dzieci i więcej)

Niepełnosprawność kandydata

Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata