Deklaracja dostępności Informacje o kontraście A- A+ bip

O Patronie

Kornel MakuszyńskiKornel Makuszyński (1884 – 1953) – polski pisarz, felietonista, znany głównie z twórczości dla dzieci i młodzieży. Urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju. Debiutował w wieku kilkunastu lat, publikując pierwsze wiersze w lwowskim „Słowie Polskim”. W latach 1905-14 był także recenzentem teatralnym dziennika. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim (część studiów odbył w Paryżu). Przed I wojną światową pracował jako kierownik literacki Teatru Miejskiego. Lata wojny niepodległości rzuciły Makuszyńskiego w głąb Rosji. Od 1915 roku mieszkał w Kijowie. Wraz z odzyskaniem zaczął się nowy, warszawski okres w życiu pisarza.

Od roku 1934 drugim domem Makuszyńskiego stało się Zakopane.

Tak jak w Warszawie, również i tutaj Kornel Makuszyński uczestniczył czynnie w bujnym życiu artystycznym, towarzyskim i sportowym. Owocem tego były liczne felietony i książki o sprawach zakopiańskich. Uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych. Swoim patronatem objął klub „Wisła” i z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty, aby mogła ćwiczyć się w konkurencjach narciarskich. Tę piękną działalność przyjaciela dzieci przypominają dziś dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego. W roku 1931 Zakopane nadało pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela.

Koziołek MatołekMakuszyński zmarł w roku 1953. Został pochowany na najstarszym zakopiańskim cmentarzu, na Pękowym Brzysku. Pozostawił po sobie około siedemdziesięciu książek. Są to zbiory wierszy, felietonów, humoresek, recenzji teatralnych, noweli.

Makuszyński większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym, jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. Do dziś jego powieści dla dzieci i młodzieży doczekały się sześciu ekranizacji oraz kilku wersji animowanych. Makuszyński wyrabia w swoich czytelnikach poczucie humoru i zachęca do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Zaciekawia, bawi, ale i uczy przemycając w swych książkach problemy wychowawcze i wartości patriotyczne Uczy szlachetności i miłości bliźniego.

Z pewnością wszyscy znacie Koziołka Matołka. Osławione przygody Koziołka bawią nieprzerwanie kolejne pokolenia dzieci. Koziołek w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie „kozy kują”, podejmuje daleką wędrówkę. Wędruje po różnych krajach, spotyka egzotycznych ludzi i dzikie zwierzęta. Przeżywa liczne niebezpieczeństwa, ale zawsze wychodzi z nich cało.

dom Kornela MakuszyńskiegoMuzeum im. Kornela Makuszyńskiego jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim po Kasprowiczowskiej Harendzie. Mieści się w willi „Opolanka”, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem. Muzeum powstało w roku 1966 ze zbiorów ofiarowanych społeczeństwu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską (1896-1972) wdowę po pisarzu.

Zwyczajem naszego przedszkola jest coroczny wyjazd dzieci grup najstarszych na wycieczkę do Zakopanego. Dzieci mają okazję bliżej poznać miejsca związane z życiem i twórczością Kornela Makuszyńskiego.