Deklaracja dostępności Informacje o kontraście A- A+ bip

Eksperymenty u Orłów

« powrót do wyboru galerii
Wtorek, w grupie „ Orłów”, okazał się dniem eksperymentów. Już przed śniadaniem każdy miał za zadanie odkodować dwa obrazki w karcie pracy używając określonych kolorów. Zadanie to miało na celu wprowadzenie dzieci w świat barw ciepłych i zimnych. Tuż po śniadaniu dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Przed każdą grupą postawione zostało inne zadanie do wykonania.
Grupa pierwsza ustalała, co w wodzie tonie, a co pływa… Maks, Janek i Mila wybierali spośród wielu przedmiotów zgromadzonych na tacy, po pięć i sprawdzali, co się z każdym z nich dzieje po zanurzeniu w wodzie. Pozostałe dzieci obserwowały eksperyment, próbowały przewidzieć, co się stanie…
Druga grupa sprawdzała rozpuszczalność różnych substancji w zimnej wodzie. Mateusz, Dawid, Monika i Anastazja rozpuszczali kolejno: mąkę, sól, cukier i kawę ziarnistą.
Następnie Sebastian wspólnie z panią Renią przygotował nasycony roztwór soli. Do słoiczka zanurzono gruby sznurek, który przymocowano do patyczka laryngologicznego nad słoiczkiem.
Teraz musimy troszkę poczekać…- będziemy obserwowali, co się stanie po odparowaniu wody… Zdziwienie było ogromne,ile to łyżeczek soli można było rozpuścić w słoiczku, w ciepłej wodzie 🙂
Trzecia grupa, najbardziej liczna, eksperymentowała z kolorami. Dzieci starały się odpowiednio mieszać kolory farb i uzyskiwać w ten sposób nowe barwy. Zadanie było wykonywane parami przy użyciu odpowiednich farb, pędzli i koszulek foliowych z włożoną w środek białą kartką. Nad nowymi barwami pracowali : Hania z Kirillem, Majka z Oliwierem, Maja z Szymonem, Laila z Michałem, Klaudia z Oskarem, Lena z Jasiem oraz Milena z Oliwią i Lidią/ one mieszały trzy kolory/. Efekty inspiracji malarskich były bardzo ciekawe. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstają kolory oraz ich odcienie.
Na koniec zajęć każdy miał możliwość odkrycia dźwięków gamy na dzwonkach chromatycznych , popularnie nazwanych cymbałkami. Wspólnie zaśpiewaliśmy gamę. Oj, był to bardzo twórczy dzień… W końcu temat kompleksowy „ Mali badacze”- do czegoś zobowiązuje.
Eksperymenty u Orłów Eksperymenty u Orłów Eksperymenty u Orłów
« powrót do wyboru galerii